top of page

Fenerbahçe Satılık Daire Fiyatları

Fenerbahçe semti kendine has sokakları, sahili, parkları ve Marinası ile şehrin içinde çok özel bir yaşam kalitesi sunmakta. Kadıköy ve Bağdat Caddesine olan yakınlığı ve semtin geçmişten gelen “sayfiye” olma özelliği, geniş sahil bandı, büyük parkları ve orduevi semti öne çıkaran özellikler. Kafe, restoran, sosyal dinlenme tesisleri ve kulüpler bölgeyi bir çekim merkezi yapmakta. Bebek‘in Anadolu yakasındaki muadili Fenerbahçe’dir demek yanlış olmaz. Anadolu yakasının Suadiye, Caddebostan ile birlikte mahalle dokusunun korunduğu en gözde semtlerindendir Fenerbahçe. On Milyon liranın altında 3+1 100 m2 net kullanımlı satılık daire bulamazsınız. Yeşillikler içinde eski 5 katlı ve yeni 10 katlı apartmanlar var çoğunlukla. Betonlaşmaya direnmeyi başarmış bazı köşkler de varlıklarını sürdürüyor. Anadolu yakasının en varlıklı, en eski ailelerinin yaşadığı Fenerbahçe’deki lüks restoran ve barlarda hafta sonları yer bulmak zor. Fenerbahçe Parkı, Fenerbahçe Yat Limanı ve Kalamış Marinası, eşsiz manzara, civardaki kafeler ve restoranlar tatil günlerinde pek çok kişiyi bu semte çekiyor. Bütün bu özellikler Fenerbahçe emlak piyasasını ilgi odağı haline getiriyor.

Fenerbahçe’de Satılık Daire Fiyatları


Fenerbahçe semti m2 fiyatlarının benzer semtlere göre yüksekliğine rağmen her zaman talep görmekte. Semtte halihazırda oluşmuş fiyatlardan alım yapmak ileride ciddi kazançlar sağlamaya aday. Bölgede konut alanları kısıtlı ve yeni konut alanı bulunmamakta; bu durum mevcut eski ve yeni binaları “kupon” tarzı betimlemeleri hak etmektedirler. Kalamış, Dalyan gibi İstanbul gibi bir metropolde markalaşmış bölgeleri olan Fenerbahçe’de vasat hiçbir sokak yok, her sokağın bir geçmişi, cazibesi ve meraklısı var.


Fenerbahçe’de brüt m2 fiyatları 125.000 TL / m2 ortalamaya ulaştı. Bugünkü dolar kurundan 4.500 dolar m2 diyebiliriz. Bu rakamlar 3+1 100 m2 NET kullanım alanlı 120 m2 Brüt daireler için geçerlidir. Fiyat aralığı olarak 13 Milyon TL ile 17.5 Milyon TL ve ortalama 15 Milyon TL denilebilir. Genelde 8-13 katlı apartmanlarda çift banyolu ve en az bir araçlık otoparklı YENİ daireler söz konusudur. 

 

Fenerbahçe'de daire almak, satmak ya da kiralamak için Fenerbahçe uzmanı Gayrimenkul Danışmanı Günhan Odabaş’ı arayabilirsiniz 0532 2173272

 

21-40 Yaş aralığında 3+1 daire fiyatları

21-40 Yaş aralığı Deprem Yönetmeliği Öncesi binalar olarak da adlandırılabilir. Genel olarak iyi durumdaki dairelerdir ve istenilen fiyatlar 8-12 Milyon TL aralığındadır. Bu binalardan daire alınırken Arsa Payı ve Kentsel Dönüşüm potansiyeli mutlaka dikkate alınmalıdır. Arsa payı net 55 m2 olan bir daire kentsel dönüşüm ile yaklaşık 90 m2 yeni daire teklifi alabilir, bu da daire alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir konudur. Bölge müteahhit firmalar için caziptir ve binalar çok da fazla yaşlı olmasalar bile dönüşüme sokulabilmektedirler.


Diğer özellikli daire tipleri:

3+1 Yeni ve Panoramik Deniz Manzaralı Daireler

Bölgede en çok dikkat çeken daire tipidir, NET kullanım alanları 120-130 m2 seviyelerinde olması rastlanılan bir özelliktir (150 Brüt), bu dairelerin brüt m2 fiyatları 180.000 TL 6.500 dolar olarak genellenebilir. Satışları nispeten hızlı olur, aranılan bir özelliktir ve bölge beklentilerine uygundur.

Çatı Dubleksleri

Her yeni binada ortalama 2 adet olur, çatı katının tavan yüksekliği, tapuda belirtilen payı, oda genişliklerinin zorlama olmaması vb gibi faktörlere bağlı çok değişkenlik gösterir, 3+2 ve 200 m2 Brüt genel özellik denilebilir, az bulunur ve satış hızı yavaştır. Genelde alıp satma düşüncesine değil de içinde uzun yıllar yaşama niyetine bağlı kalınarak alınmalıdır.

2+1 Yeni Daireler

Bölgede son yıllarda yapılan binalarda bu tür dairelere de rastlanılmaktadır. Hızlıca alınır ve satılır, kiraya verilmesi kolaydır, net m2 60 altında olanlarını tercih etmemek gerekir, iyi bir yatırım aracıdır.

Sahil Bandında 4 katı geçmeyen binalar.

Bu binalarda dönüşüm daha zordur; yeni yapılan binalara fazla kat verilmeyecektir. Müteahhit ile bedeli karşılığı anlaşmak veya evin yarı yarıya küçülmesini kabul etmek şartı ile dönüşmektedirler, yeni binalarda zorlama oda ve çözümler görülmektedir.


Fenerbahçe Kira çarpanı/Dairelerin diğer finansal etkenlere karşılaştırması:


Bölgede kira çarpanları genel olarak 30 yıl seviyelerinde iken bu dönem 20-25 yıl seviyesine düşmüştür. Tabii ki bu durum yeni binada ve yeni kiracı için geçerlidir. Örnek vermek gerekirse. 75 net 90 Brüt 2+1 daire için ortalama yeni kira rakamı 35.000 TL öngörürsek ve 8.000.000 TL ile de bu daireyi alabilirsek (0-5 yaş arası yeni bina) 19 yıl kira çarpanına ulaşılır. Dairenin de değerini koruyacağı düşünülürse iyi bir yatırım olarak öngörülebilir.


Geçtiğimiz 2-3 yıl daire fiyatlarındaki artışlar yatırımcıları veya daire sahiplerini döviz enflasyon vb etkenlere karşı korumuştur. Bu durumun biraz azalacağı öngörülmekle birlikte yeni bir kur artışı enflasyon faiz sarmalında konut fiyatlarının nasıl tepki vereceği bilinmemekle birlikte bu tür bölgelerde “yeni” konut alanları açılmayacağı için Fenerbahçe tarzı favori bölgelerin DAHA iyi performans göstermeleri doğaldır.


Semtteki eski daireler genelde büyüktür. 160 ve üzeri metrekareli 3-4 katlı apartmanlar son dönemde dönüşüm modası ile yenilenmekte. Sahil bandında 4 kat sınırına giren site ve apartmanlar ise sahipleri tarafından yenilenmekte. Yüksek binalarda ise dönüşüm neredeyse son aşamalarına geldi. 130 m2 ile 250 m2 arası olan bu yeni daireler oldukça yüksek fiyatlarla el değiştirmekte.

Semt Sakinleri

Faal çalışma dönemini bitirmiş yönetici veya iş sahipleri; emekli askerler ve bürokratlar semtin sakinleri. Yaşamını sakin ve rahat bir semtte geçirmek isteyen orta yaş kuşağı için ideal bir bölge.


Semtte dışarıda yeme içme ve eğlenme kültürü hakim. Kültür ve diğer faaliyetler yaygın ve semte yakın kültür ve eğlence mekanları da bol. Yaşam standardı yüksek. Gece ana caddeler dışında sakin ve huzurlu bir yaşam var. Deniz kenarındaki sosyal alanlar açısından semt çok şanslı.


Fenerbahçe'ye taşınanları, insanların birbirine saygılı davrandığı ve komşuluk ilişkilerinin sıcak olduğu bir yaşam tarzı bekliyor. Akşamları deniz kenarında yürüme ve gezinme imkanlarının bol olduğu mekanlar öne çıkıyor.

Sosyal Yaşam

Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Dalyan Kulüp, FB Faruk Ilgaz Tesisleri, GS Kulübü, İstanbul Yelken Kulübü, Fenerbahçe Parkı, Marina, Kalamış Parkı, FB Kulübüne ait sosyal tesisler (Todori, Dereağzı), Fenerbahçe Stadı gibi küçük semtte çok fazla sosyal alan ve imkan var. Wyndham Oteli ve Kadıköy Belediyesine ve DDY ait sosyal tesisler mevcut. Orduevi ve sosyal tesisleri de şehrin en güzel askeri tesisi. Semtin kendine ait plajlarından denize de girilebilmekte. Semtte Kolej, Özel Okul, Lise ve Orta öğrenim imkanları her bütçe ve beklentiye uygun. Semt özel hastane ve klinik açısından da zengin. Bisiklet, Yelken, Yüzme, Kürek, Voleybol ve Futbol için semtte çok fazla okul, kurs vb imkan mevcut.


372 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page